Mistrovství parketářů Budma 2015

Ve dnech 10.-13.3.2015 se v Polsku konalo Mistrovství parketářů, které organizoval Cech parketářů Polska a konalo se na výstavě Budma v Poznani. Akce se zúčastnili přední výrobci chemických látek ( lepidla, laky, nátěry, ….), strojů a zařízení, parket, lišt a parketářské firmy. Soutěž Mezinárodní polské mistrovství parketářů bylo představeno v nové formě „Mistr a učedník“.

Pro zdůraznění role odborného vzdělávání v duálním systému, soutěžící páry byly složeny z mistra a učedníka. Soutěže se zúčastnili týmy z Polska, Německa, České republiky, Běloruska a italsko-rakouský tým. Soutěžící si připravili své vlastní vzory k pokládce .

Dvoudenní soutěž vyhrál německý tým Daniel a Wunibald Schrall. Jejich vzor o rozměrech 1100×1100 mm, byl nejen rozmanitý a technicky náročný, ale také byl perfektně realizován.
Atraktivní vzor Krzysztofa a Jarosław Ratke jako své oblíbené zvolili diváci a porota jim udělila druhé místo. Na třetím místě se umístilo duo Marian a Martin Hulec z České republiky.

Slavnostního předávání cen se zúčastnila ministryně školství Joanna Kluzik-Rostkowska a předseda Sdružení polských řemesel Jerzyho Bartnik, předseda vzdělávacího výboru Národního komory a Poslanecké sněmovny.

Vyjádření Dariusz Kozera ( předseda sdružení Cechu parketářů Polska):
Budma 2015 bylo největší stavební setkání ve střední a východní Evropě, bylo vynikajícím podnětem na podporu systému odborné výuky. V letošním roce jsme uspořádali akci s mimořádně bohatým programem. Nejdůležitějším cílem bylo podpořit systém odborné podlahářského vzdělávání. Chceme však, jako samospráva parketové průmyslu podporovat úsilí Ministerstva školství, obchodní sdružení odborného vzdělávání rady Národního komory pro obnovení duálního vzdělávacího systému v práci, a to je také důvod, proč jsme se rozhodli pro novou formu mistra a učedníka. Jsem rád, že vynikající, zkušení odborníci a jejich mladší učni přišli a ukázali nám vynikající práci. Takový obrovský podnik nemohl přijít bez podpory našich sponzorů, kterým bych rád poděkoval nejen pro financování, ale také obrovské osobní nasazení. Partnery mistrovství se stali společnost Domalux Profesional jako generální sponzor a společnost Mafell, s jejichž stroji pracovali soutěžící a pro něž byl velkou logistickou výzvou. Děkuji také panu Heinz Brehm a Joseph Heller z CFCA za jejich organizační pomoc. Dále děkuji za podporu Radě mezinárodního veletrhu v Poznani a konstruktivní spolupráci a využití řady Budma týmů, řediteli Dariusz Muślewski a paní Violetta Pastwa, a paní Anna Bąblińska.