DŘEVINY

 

Níže najdete dřeviny na výrobu dřevěné špalíkové dlažby.
Která se k Vám hodí nejvíce?

DUB EVROPSKÝ

Dubové dřevo je tvrdé, pevné, houževnaté a trvanlivé. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“ (přeříznuté dřeňové paprsky). Dub se používá při výrobě špalíkové dlažby nejčastěji a je vhodný pro interiéry i exteriéry. Dřevěná dlažba se pokládá ve směru růstu stromu a tím se pevnost v tlaku (tvrdost podle Brinella) povrchu výrazně zvýší.

DUB KOUŘOVÝ

Dubové dřevo je tvrdé, odolné a pružné. Jeho vlastnosti se mohou vylepšit tepelnou úpravou. Thermo nebo kouřové dřevo někdy také mrtvé dřevo se upravuje několikadenním procesem při teplotách mezi 160 až 210 °C za pomoci páry. Během úpravy je odstraněno vnitřní napětí na mikroskopické úrovni. Dřevo po úpravě je stabilnější při změnách vlhkosti a nemá tendenci měnit svůj objem. Zvyšuje se také odolnost proti hnilobě a hmyzu.

BOROVICE

Dřevo borovice je měkké, pevné, pružné a obsahuje vyšší podíl pryskyřice. Bělová část je smetanově bílá až okrová, jádro je oranžově hnědé až rezavé. Čerstvě poražené dřevo je bělavé. Později, působením světla a vzduchu se zvýrazní barva i kresba dřeva. Vzhledem k vlastnostem i výraznější kresbě se s borovicí setkáváme například ve výrobních halách, kde nevadí ani zamodrání dřeva. Technické vlastnosti dřeva s touto vadou, tj. zejména pevnost v tahu, tlaku, ohybu, se nemění. Samotná zamodralost nesnižuje trvanlivost dřeva. Tříděné dřevo se používá pro špalíky pro interiéry.

SMRK

Smrkové dřevo je měkké, hedvábně lesklé, vonící pryskyřicí, poměrně lehké a dlouhovláknité, zároveň velmi pružné a pevné. Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Na všech třech řezech (příčný, podélný, tečný) snadno zaznamenáme zřetelné barevné odlišení jarní a letní přírůstkové vrstvy dřeva. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý. Smrkové dřevo má velmi výhodné vlastnosti pro opracování a proto je smrk naším nejrozšířenějším stromem.

MODŘÍN

Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Na vzduchu a po napuštění tmavne. Texturu (kresba letokruhů) má hustší než smrk a vyniká krásou mnoha drobných, většinou dobře zarostlých součků.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek